تولید محتوا

تولید محتوا

تولید محتوا (Content Creation)  دغدغه‌ی تازه‌ای نیست. تقریباً از زمانی که صنعت چاپ به وجود آمد و ظرفیت تولید محتوا از تقاضای محتوا پیشی گرفت، تولید محتوا و پیدا کردن محتوای مناسب برای نشر به یک چالش جدی تبدیل شد.

صنعت نشر در اروپا بلافاصله پس از اختراع ماشین چاپ، به سراغ چاپ انجیل رفت که هم کسی مدعی دریافت حق‌التالیفش نبود و هم متقاضیان فراوان داشت. اما بعد از مدت کوتاهی با جدی‌تر شدن ماجرای تولید محتوا دیگر نمی‌شد به کتاب‌های سنتی موجود اکتفا کرد. بنابراین تقاضا برای تولیدکنندگان محتوا زیاد شد و فعالیت‌های تخصصی مربوط به این رشته هم شکل گرفتند.

سردبیرهای نشریات موضوعات مناسب برای تولید محتوا را پیدا می‌کردند و سپس به سراغ سفارش تولید محتوا می‌رفتند. بخش زیادی از تولید محتوا در آن زمان توسط « نویسندگان استخدام‌شده در نشریات » انجام می‌شد. اما به تدریج، نویسندگان فریلنسر هم زیاد شدند؛ کسانی که پس از دریافت سفارش تولید محتوا، بر اساس سلیقه و خواست کارفرما مطلب می‌نوشتند.

تاریخچه تولید محتوا

درست است که تولید محتوا می تواند به عنوان یک شغل و یک حرفه تخصصی برای برخی از افراد به عنوان یک منبع درآمد به حساب می‌آید اما بیشتر ما در طول روز بارها بدون آنکه متوجه شویم در حال تولید محتوا هستیم به این ترتیب تولید محتوا بر خلاف آن چیزی که در ذهن شما به عنوان یک بازاریابی دیجیتالی شناخته می شود گستردگی بسیاری دارد و در زندگی روزمره همه ما به کار می رود بدین ترتیب می‌توان گفت تولید‌ محتوا تاریخچه‌ی به طولانی عمر بشریت دارد و در طول سالیان دراز از گذشته تا امروز تغییرات بسیاری در شیوه ساخت آن و همچنین روند تولید آن به وجود آمده است اما برای اولین بار چه کسانی به تولید محتوا پرداختند و چگونه برای انتقال پیام خود از تولید محتوا استفاده کردن در این ادامه به بررسی تاریخچه تولید محتوا از گذشته تا امروز می پردازیم.

تاریخچه آغاز تولید محتوا

 ترسیم تصاویر بر روی دیوار غارها توسط انسان‌های اولیه

یکی از ابتدایی‌ترین و جالب‌ترین راه‌های تولید محتوا، که حتی امروزه به‌عنوان یکی از شیوه‌های کاربردی تولید محتوا شناخته شده است، ترسیم تصاویر گوناگون بر روی سطوح گوناگون است. انسان‌های اولیه نیز، برای انتقال پیام به آیندگان و شرح داستان‌هایشان برای نسل‌های بعدی از ترسیم تصاویر بر روی دیوار غارها استفاده می‌کردند. این موضوع نشان‌دهنده علاقه انسان‌ها به تولید محتوا از ابتدای تاریخ بشریت است.

ارتباط کلامی، تحولی در روند تولید محتوا

پس از اینکه انسان ها برای ارتباط با یکدیگر از زبان استفاده کردند و ارتباط کلامی به میان آمد تحول شگرفی در روند تولید محتوا به وجود آمد در واقع انسان ها برای انتقال پیام های خود از تولید محتوای استفاده می کردند که به شکل کلامی به وجود آمده بود.

صنعت چاپ و روزنامه‌نگاری، نسل بعدی عرضه تولید محتوا

می توان گفت اولین قدم ها برای بازاریابی از طریق تولید محتوا زمانی شکل گرفت که صنعت چاپ و روزنامه‌نگاری به وجود آمد سیاستمداران و صاحبان کسب و کار با استفاده از روزنامه ها خود را به مردم می شناساند و از این را می‌توانستند به سرمایه های ارزنده دست یابد اینجا بود که علاوه بر سرگرم شدن مردم با روزنامه های متفاوت تولید محتوا دچار تحول شد صاحبان کار با سفارش تولید محتوا در روزنامه ها به شهرت دست یافتند و کسب و کار خود را گسترش می دادند.

رادیو، دگرگونی تولید محتوا در دنیا

با روی کار آمدن رادیو تولید محتوا به شکل صوتی نیز بسیار رواج پیدا کرد و در این میان افراد تیزهوش و هوشمند از این راه برای شناساندن خود به مردم و مخاطبینی که تشنه آموختن بودن استفاده کردند پزشکان روانشناسان و تولید کنندگان افرادی بودند که در به کارگیری رادیو جهت تولید محتوا بسیار هوشمندانه عمل کردند در همین میان بود که تلویزیون نیز با جذابیت های بسیار زیاد برای مخاطبان روی کار آمد و تولید محتوا به تدریج تصویری شکل تصویری به خود گرفت.

ماهواره‌ها، شکل‌گیری رسانه‌های فراگیر

ساخت ماهواره ها دیگر امکان بازاریابی در دورترین نقاط کـره زمین برای کسب و کارهای بزرگ فراهم شد برای مثال در صنعت گردشگری تحول عظیمی با روی کار آمدن ماهواره ها به وجود آمد دیگر لازم نبود نبود برای تبلیغ مکان های دیدنی و جذابیت های تفریحی از سفرنامه های قدیمی که دیگر طرفداران خود را از دست داده بود استفاده کرد کافی بود با انتشار تصاویر و ویدیو ها و تجربه دیگر توریست ها مردم بسیاری را تشویق کرد که به دیدن مکان مورد نظر راه طولانی را طی کنند.

تولید محتوا، شغلی تخصصی

در این نقطه از تاریخچه تولید محتوا، دیگر روزنامه‌نگاران برای ساخت محتوایی جدید به دانش و تبحر در زمینه های متفاوت از جمله جامعه‌شناسی روانشناسی حقوق و بازاریابی بودند اینجا بود که تولیدکنندگان محتوا برای انجام کار خود مبلغ زیادی دریافت می‌کردند و رقابت زیادی برای تولید محتوای ارزنده تر به وجود آمد صاحبان کسب و کار برای تبلیغ کار خود از سفارش تولید محتوا استفاده می‌کردند در این مرحله تولید محتوا برای اولین بار به شکلی که امروزه وجود دارد و به صورت بازاریابی دیجیتالی شناخته می شود شکل گرفت.

تولید محتوا سئو شده

امروزه برای دیده شدن محتوا و رتبه بندی بالای وب سایت ها قوانین و قواعدی وجود دارد که بهینه سازی محتوای تولید شده کمک می کند آموزش سئو امروزه در تکمیل روند تولید محتوا اهمیت بسیاری دارد حتی دوره‌های آموزشی برای به کارگیری درست آن در  سراسر دنیا برگزار می‌شود آموزش سئو امروز به عنوان یک حرفه و تخصص شناخته می شود اگر به دنبال ساخت محتوایی ارزنده هستید بهتر است از افرادی کمک بگیرید که در زمینه آموزش سئو حرفی برای گفتن دارند و یا اینکه خودتان در این زمینه کوشا باشید و مهارت های لازم را برای تولید محتوای بهتر کسب کنید.

تولید محتوا در عصر رسانه های الکتریکی و الکترونیکی

بعد از کتاب و روزنامه، رسانه‌های الکتریکی یعنی رادیو و تلویزیون اختراع شدند و حالا تولید محتوای صوتی و تصویری هم اهمیت پیدا کرده بود. همان زمان گروهی از تحلیل‌گران رسانه به این فکر افتادند که باید نقش محتوا، تولید محتوا و حاشیه‌های آن جدی گرفته شود. نورمن آنجل، مارشال مک لوهان، نیل پستمن، ژان بودریار و اروینگ گافمن از جمله‌ی این تحلیل‌گران بودند.

اما ظاهراً تا زمانی که وب و شبکه های اجتماعی اختراع نشده بودند، دغدغه‌ی تولید محتوا آن‌قدر عمومیت پیدا نکرده بود. در حال حاضر تولید محتوا آن‌قدر فراگیر شده که آموزش آن به مقطع پیش از دانشگاه رسیده است. در کشور خودمان نیز آموزش و پرورش این را نیاز جدی گرفته و « درس تولید محتوای الکترونیک و برنامه سازی » در پایه دهم کامپیوتر تدریس می‌شود. اما با ارزان شدن تکنولوژی دیجیتال و فراگیر شدن دسترسی به ابزارهای تولید محتوا (موبایل، دوربین دیجیتال، لپ‌تاپ، اینترنت، وب و سایر ابزارهای مشابه) چالش جدیدی در فضای محتوا ایجاد شد.

انواع تولید محتوا

محتوای متنی

محتوای متنی به صورت نوشته در سایت و شبکه‌های اجتماعی منتشر می‌شوند. این گونه از محتوا ها باید توسط کاربران خوانده شوند تا ارزشمند باشند.

محتوای صوتی

این گونه از محتوا که در سال‌های اخیر بسیار رواج یافته است، به نام پادکست نیز شناخته می‌شود.

محتوای تصویری

تمام تصاویری که در سایت‌ها، بیلبرد‌ها و مکان‌های دیگر می‌بینید همان محتوای تصویری هستند.

محتوای ویدئویی

تلویزیون، یوتیوب، آپارات و … شبکه‌های تولید محتوای ویدئویی هستند که محتواهای خود را به صورت ویدئویی عرضه می‌کنند.

محتوا اینفوگرافیک

محتوا اینفوگرافیک امروزه به یکی از روشهای نوین در تولید محتوا تبدیل شده است. در محتوا اینفوگرافیک شما میتوانید بر روی عکسها نوشتهها و توضیحات مختصر و مفیدی را قرار دهید تا کاربران به خوبی با محصولات و خدمات شما آشنا شوند.

محتوا پوستر و کاتالوگی

یکی از روش های تولید محتوا و قرار دادن آنها در اینترنت تولید محتوا بر اساس پوستر ها و کاتالوگ ها است و در پوستر ها و کاتالوگ ها شما می توانید هم‌زمان با نشان دادن کالا و خدمات خود به کاربران با استفاده از جملات انگیزشی اقدام به جذب آنها نمایید.

 محتوا وبینار

امروزه یکی از روش های جذب مخاطب تولید محتوا وبینار است. در تولید محتوا وبینار شما یک محتوا آموزشی را برای مدتی محدود بر روی سایت خود قرار می‌دهید و کاربران با مراجعه به سایت شما می‌توانند به صورت آنلاین با محصولات و خدمات شما آشنا شوند.

دسته بندی های تولید محتوا

 

محتوای سرگرم کننده

گاهی به عنوان یک نویسنده یا تولید کننده محتوا هدف شما سرگرم کردن مخاطب و ایجاد یک فضای سرگرم کننده برای او هستید تا در طول روز بتوانید او را با مطالب هیجان انگیز خود سرگرم کنید.

محتوای عاطفی

گاهی مخاطب از خواندن یا دیدن محتوایی که شما خلق کرده اید، با احساسات متفاوتی در درون خود مواجه می‌شود این نوع از تولید محتوا به نوعی محتوای عاطفی است زیرا شما به عنوان تولید کننده آن عواطف و احساسات او را درگیر کرده‌اید.

محتوای دانستنی

باید برای رسیدن به پاسخ این سوال که تولید محتوا چگونه است این مورد را در نظر بگیریم که بسیاری از تولید کنندگان محتوا به دنبال افزایش آگاهی در مخاطب هستند . محتواهای دانستنی، به شکلی هستند که می خواهند بسیاری از مشکلات کاربر را برطرف کنند و به نیاز های او پاسخ دهند.

محتوای آموزنده

در نهایت یکی از محبوبت ترین ها در انواع تولید محتوا، محتواهای آموزنده هستند که معمولا در پاسخ به چرایی و چگونگی به سوالات کاربران پاسخ می‌دهند.

بازیابی رمز عبور